Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

Sprawy aktualne.

a. w odpowiedzi na zapytanie

Otrzymaliśmy zapytanie mailowe cyt.:
Witam. Kiedy mozna by się spodziewać drogi asfaltowej od Pani Sucheckiej do Pana Kowalczyka?? bo była dawno temu obiecana. I czy są plany gazyfikacji Karminka a jak nie to czy można cos w tym kierunku poruszyć.
Wysłał: Anonim

    Dziękujemy, gdyż był to pierwszy kontakt z nami. Zmusza on nas do poinformowania  wszystkich, jakimi możliwościami dysponuje społeczność lokalna, a w jej imieniu działający sołtys , razem z Rada Sołecką,celem zrealizowania niewątpliwie słusznych potrzeb.
Otóż trzeba wyraźnie podkreślić, ze sołtys i Rada ma ograniczone możliwości działania i tylko i wyłącznie może coś zdziałać, jeżeli ma poparcie społeczności, którą reprezentuje. A takim poparciem musi być masowy udział tej społeczności w zebraniach, jakie organizuje sołtys. Zebranie takie ma niejako charakter ustawodawczy i na nich możemy dyskutować o naszych potrzebach, możemy takie potrzeby zgłaszać. Na nich winny być one uszeregowane jako bardziej, lub mniej ważne, zaś podstawowym wyrażeniem woli nas mieszkańców, jest podjęcie uchwały, jako prawnego wyrażenia woli. Taka uchwała mobilizuje władze samorządowe do podjęcia starań o realizację takiej potrzeby. I w tym miejscu zaczynają się schody, gdyż dla nikogo nie może być wątpliwości, że na realizację każdej z nich potrzebne są pieniądze. A w każdym momencie historii powojennej Polski, pieniędzy na potrzeby tych maluczkich zawsze brakowało i brakuje. Zaś naszą rzeczą jest prowadzenie w taki sposób mobbingu, a trzeba wiedzieć, że każda droga prowadząca do celu jest dobra, aby osiągnąć zaplanowany cel. No i nie możemy zostawić sołtysa z tymi problemami. Winny być równocześnie, także drogą uchwały , zmobilizowani poszczególni członkowie Rady Sołeckiej, do występowania w konkretnych sprawach. A trzeba pamiętać, że poważniejsze problemy, jak droga, jak gazyfikacja, jak chodniki itp. wymagają  długich i żmudnych starań. Muszą takie inwestycje wejść do planów budżetowych czy to Gminy Milicz, czy to starostwa milickiego. I już w tej chwili należy starać się o ewentualne umieszczenie naszych potrzeb w budżecie na 2009 rok, bowiem budżet na 2008 rok jest już zamknięty. Jak się zorientowałem, czeka nas wszystkich ogromny wysiłek, aby zmienić sposób myślenia rad obydwu urzędów, jak i , a może przede wszystkim, ich organów wykonawczych o południowo-zachodnim rejonie i gminy i powiatu , rejonie , gdzie  znajduje się i nasze sołectwo. Tak na marginesie, taki sposób myślenia ośmielił inwestora o staranie się o lokalizację tak niebezpiecznej inwestycji, jakim jest skraplarnia gazu w Praczach. A myślenie to można w skrócie określić tak: skoro to taki od lat zapomniany rejon, nie upinający się o swoje prawa, to trzeba inwestować w te rejony, które w sposób stanowczy o te prawa się upominają. Pomyślmy, czy my wiemy jaki radny ma reprezentować nasze interesy? Czy kiedyś chciał się z nami spotkać? To musi się zmienić... i właśnie ci, którym powierzyliśmy swój mandat ,aby doprowadzili do realizacji konkretnego problemu, muszą tak deptać po piętach radnym, komisjom finansowym, wójtom, starostom, a jak trzeba to i wojewodom, aby wymusić na nich albo wstawienie do budżetów tych problemów, albo jego bieżąca realizację.
I to jest ogólna odpowiedź na to anonimowe (a swoją droga ciekawie dlaczego anonimowe) zapytanie. Tylko ta-żmudna droga- może doprowadzić do tego, że nasze miejscowości zmienią swój wygląd, ale i że i sami o ten wygląd zaczniemy dbać. Nie mogę zrozumieć, dlaczego nie możemy wykorzystać atutu, jaki dal nam los, a nim jest nasz walor geograficzny i kulturowy, efektem czego byłaby możliwość osiągania dochodu z turystyki.
I dlatego namawiamy wszystkich do licznego udziału w zebraniach sołeckich, zaś my obiecujemy, że będą one zwoływane tylko w uzasadnionych sytuacjach.

b. sprawa opracowania Planu Rozwoju Sołectwa

Abyśmy mogli zrealizować nasze plany i zamiary, czeka nas, jak powyżej napisano , praca nieomal od podstaw.
     Wszelka poza budżetowa pomoc, jaką możemy uzyskać ze środków unijnych, musi mieć podstawę, a taką podstawą jest opracowany Plan Rozwoju Sołectwa Karmin, Karminek-Kazuby-Postolin-Tomaszków.
    W oparciu o ten plan będziemy mogli wnioskować do władz gminnych o ubieganie się o środki unijne na realizację poszczególnych potrzeb Sołectwa.
    Obowiązek posiadania takiego dokumentu narzucony jest przez Uzupełnienie Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2006-2013” , a także Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2004 roku.
      Chcemy zatem, mając na uwadze powyższe cele, jakie dopuszcza Sektorowy Program Operacyjny, wpisać do Planu Rozwoju Sołectwa  zadania jakie uważacie Państwo za konieczne do realizacji na naszym terenie. Bylibyśmy wdzięczni, aby takie zapisane zadania były dostarczone na ręce Sołtysa, również drogą  elektroniczną, listową i każdą inną. Postaramy się jak najwcześniej opracować ten Plan i wówczas podać go pod głosowanie Radzie Sołeckiej, ale także i całej społeczności na zebraniu wiejskim.
   Ponieważ  jest to sprawa podstawowa dla rozwoju sołectwa, prosimy o odpowiednie podejście do tego tematu.

 

Tynkowanie ścian wewnętrznych świetlicy

  A jakie zadania my widzimy? Uważamy, że w pierwszej kolejności należy dopiąć do prawdziwej restauracji naszego kościoła, łącznie z otoczeniem (parkingi, oświetlenie i iluminacja), wyremontować bruk drogi od krzyżówki do skrętu na Karmin i założyć tam chodnik dla pieszych, założyć oświetlenie tego odcinka, wykonać chodniki w innych potrzebnych miejscach, odrestaurować poniemieckie miejsca pochówku, zrealizować wykonanie w odpowiednim standardzie świetlicę, reaktywować organizacje wiejskie, jak Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych i innych, których oparcie stanowiłaby ta świetlica, itp. Docelowym zadaniem będzie odbudowa pałacu postolińskiego i doprowadzenie do renowacji budynku ekonomii karmińskiej, a także doprowadzenie do świetności parku i wzgórza Joanny. Efektem tych dalekosiężnych planów byłoby z pewnością uruchomienie wielu stanowisk pracy dla mieszkańców. Wspierać też należy zamierzenia starostwa milickiego i trzebnickiego mające na celu reaktywacje istniejącej onegdaj kolejki wąskotorowej, która w sposób zasadniczy uatrakcyjniłaby nasze sołectwo pod względem turystycznym.
  Jak Państwo widzicie myślimy generalnie o zmianie strukturalnej jakie zachodzą na wsi i widoczne one są również na terenie naszego sołectwa. Wyraźnie zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych, w których podstawowym źródłem dochodu jest hodowla i uprawa ziemi. Mamy hodowlę koni ,która stanowi przykład w jakim kierunku winno dążyć sołectwo. Docelowo , wykorzystując walor parku krajobrazowego, służyć winno ruchowi turystycznemu i z niego dostatnio żyć. Ale również należy wspierać tych, którzy decydują się na uprawę roli i hodowlę. Trzeba uwierzyć, że posiadamy niepowtarzalne atuty. Park i odnowiony pałac służyć winien turystom, ale i wszystkim, pragnących skorzystać z usług restauracyjnych (wesela), zaś atrakcyjne szlaki piesze i rowerowe ściągać będą do nas rzesze ludzi z Wrocławia i okolic. I wszystko to razem przeobrazi nasze sołectwo,uwierzcie…

c. kanalizacja i gazyfikacja

Pragniemy poinformować, że  w ciągu dwóch lat Firma „Dolina Baryczy” Sp. z o.o. zawiadująca kanalizacją na terenie gminy Milicz, pragnie wykonać instalacje kanalizacji m. innymi na terenie naszego sołectwa. Z uwagi na koszty pragniemy zwrócić uwagę Państwa na ten fakt. Otóż , zgodnie z obowiązującymi przepisami, mieszkańcy mają obowiązek podłączania się do tej instalacji, po jej uruchomieniu (wyjątkiem jest posiadanie własnej biologicznej oczyszczalni). A na 2008 rok za odbiór ścieków Firma „Dolina Baryczy” karze sobie płacić 7,20 złotych za 1 m3. Są to kwoty niebagatelne i obciążenie nimi naszych budżetów będzie znaczące. Jakież jest wyjście? Wydaje się ,że jedynym wyjściem jest instalowanie własnych oczyszczalni. Ale sądzimy, że można też wystąpić do władz gminnych o zmianę planów dotyczących naszego regionu i prosić o zmianę systemu finansowania z instalacji kanalizacyjnej na dofinansowania instalacji lokalnych oczyszczalni… tak ku przemyśleniu.. Jeżeli chodzi o gazyfikację, trzeba wyraźnie podkreślić koszt korzystania z gazu do ogrzewania mieszkań. Sądzimy, że tylko niewielka ilość mieszkańców skorzystałaby z tego dobrodziejstwa. No, bo to tak, jakbyśmy chcieli odgrodzić się od taniego i ekologicznego ogrzewania drzewem i wydawać średnio 1.200 złotych miesięcznie na ogrzewanie gazem..

d. pastorałki i kolenda anno domini 2008
 
Już w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia pojawili się wioskowi kolędnicy. Kontynuowanie tej tradycji jest chyba efektem działań naszych Ojców, którzy pokazali młodym przykład działania. Oby tradycja ta nie zaginęła.Teksty, pieśni i ubiór nadzorowała Pani Barbara Michalak.W Kolendzie uczestniczyli: rycerz-Przymysław Laksa; śmierć-Malwina Misiak; anioł-Łukasz Grzyb; żyd- Emilia Wasilewska; turek - Katarzyna Świat; król-Katarzyna Wasi- Lewska; marszałek-Andrea Myślińska; diabeł-Marcin Michalak. W styczniu miała miejsce Kolenda ks proboszcza B.Buryły, któremu to przyszyli ministranci Przemysław Laska i Marcin Michalak

  
Kolędnicy przed domem Kaspera Marciniaka w Postolinie
 

e. remont świetlicy

Dom Kultury w Miliczu zakupił materiały budowlane na dokończenie remontu. Aktualnie wykonywana jest posadzka.Ściany wyrównano tynkiem Prace wykonywane są darmowo przez mieszkańców Postolina i Karminka. Ponieważ planuje się, jak wyżej napisaliśmy , reaktywować działalność Koła Gospodyń, Ochotniczej Straży Pożarnej i innych zainteresowanych, bylibyśmy wdzięczni za pomoc w szybkim i dokładnym uporządkowaniu obiektu po prowadzonym remoncie. Kontakt z Sołtysem i członkami Rady Sołeckiej.

 

Serdecznie zapraszamy do współredakcji. dziękując Panu B.Piechocie za darmowy druk gazetki.

Opracowanie: Stefan Sobczak mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Wojciech Krysiak sołtys, Karminek 2a

Aktualny skład Rady Soleckiej:
1. Przewodniczący Rady   Pan Bogdan Piechota
2. Członkowie    Pani Jolanta Marciniak, Pan Ludwik Pasieka , Pan Jerzy 
                        Frankiewicz, Pan Adam Wasilewski

Informujemy, że strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności .