Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

Andrzej Zieliński

Wspomnienia

żołnierza czterech rzek

 

 

 

Postolin, maj 2008 rokuSpisał i przygotował do edycji Stefan Sobczak

 

    Szacunek dla ludzi w starszym wieku, dla ich kolei życia, winien być obowiązkiem każdego pokolenia. Wszak to odchodzące pokolenie stanowi żywy dowód  historii naszej Ojczyzny, stanowi odzwierciedlenie epok życia poprzednich pokoleń. Już nieliczni , jacy pozostali wśród nas , pamiętający okres II wojny światowej, przesiedleń i osiedleń, żyją nieraz osamotnieni, borykający się z trudnościami życia i swojego zdrowia. Jest to tragiczne , że Państwo, władze samorządowe pozostawiają tych ludzi swojemu losowi.
A przecież do ich, jak i nas wszystkich obowiązków, należy zachować ich losy w pamięci przyszłych pokoleń. I należy się spieszyć ,aby nie zabrali swojej wiedzy hen, hen...
W naszej miejscowości Postolin mieszka samotnie Pan Andrzej Zieliński, rocznik 1917,który zgodził się na spisanie swoich wspomnień i ich opublikowanie. A Jego życiorys jest tak bogaty, że z powodzeniem mógłby nim obdarzyć wielu innych.
Żołnierz września 1939 roku, jak sam powiada , żołnierz  czterech rzek, człowiek ocalony z rzezi Polaków na Kresach, żołnierz II Armii Wojska Polskiego i osiedleniec na ziemi milickiej..
Wspomnienia Pana Andrzeja postanowiłem podzielić na trzy części:
1.    żołnierz września (lata od urodzenia do końca września 1939 roku);
2.    życie na kresach pod okupacją rosyjską, niemiecką i znowu rosyjską (lata 1939-1944)
3.    osiedlenie w Postolinie  (lata 1945-1947)

Starałem się jak najwierniej spisać te wspomnienia . Pozostawiłem nawet te fragmenty, które stoją w sprzeczności z wiedzą historyczną, uzupełniając je informacjami historycznymi ,a także wtrącając swoje sprostowania i uzupełnienia tej wiedzy.
 
Spisał- Stefan Sobczak                                                                      Postolin, 2008 rok

Informujemy, że strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności .